در هفته‌ای که پشت سرگذاشتیم بیشتر روز‌ها شاهد قرمزپوشی بازار بودیم و شاخص کل نیز کانال ۱.۲ میلیون واحدی را از دست داد و کاهش ارتفاع ۲۸ هزار واحدی را در یک هفته گذشته تجربه کرد. در دو هفته باقی مانده از سال ۹۹ بورس چگونه خواهد بود؟

 

در هفته‌ای که پشت سرگذاشتیم بورس در بیشتر روز‌ها به مانند هفته‌های گذشته قرمزپوش بود و اوضاع چندان برای سرمایه گذاران در بازار سرمایه متفاوت‌تر از هفته‌های گذشته نبود.

به گزارش بورس تابناک، در هفته‌ای که گذشت بخاطر قرمزپوشی بیشتر نماد‌های شاخص ساز، شاخص کل نتوانست کانال ۱.۲ میلیون واحدی را حفظ کند و در معاملات هفته‌ای که گذشت ۲۸ هزار واحد اُفت را تجربه کرد. شاخص کل در پایان معاملات روز چهارشنبه مورخه ۶ اسفند ماه ۹۹ در حالی بر روی رقم یک میلیون و ۲۰۵ هزار واحد بسته شد که این رقم در پایان معاملات روز چهارشنبه مورخه ۱۳ اسفند ۹۹ بر روی سطح یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد به کار خود پایان داد.

پیش بینی بورس در دو هفته پایانی سال ۱۳۹۹، شاخص کل در چه محدوده‌ای خواهد بود؟

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته گذشته ۴۳۴ هزار و ۳۸۹ واحد بود که در هفته جاری این عدد به ۴۳۱ هزار و ۲۵۳ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از ۲۸۳ هزار و ۸۳۸ واحد به عدد ۲۸۱ هزار و ۷۲۰ واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نماد‌های فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، پتروشیمی بوعلی سینا (بوعلی) و تامین سرمایه امین (امین) در گروه نماد‌های پرتراکنش قرار داشتند.

در هفته‌ای که گذشت قند و شکر، واسطه‌گری‌های مالی و پولی، سیمان، آهک و گچ، محصولات کاغذی، استخراج کانه‌های فلزی، اطلاعات و ارتباطات، استخراج زغال سنگ، منسوجات، فعالیت‌های مهندسی، تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی و سایر حمل و نقل بالاترین درصد بازدهی مثبت را داشتند و باقی گروه‌ها بازدهی منفی را به ثبت رساندند.

در تمام روز‌های هفته‌ای که گذشت شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم و دو صندوق دولتی دارایکم و پالایشی یکم اوضاع چندان مساعدی را نداشتند و بیشتر روز‌های هفته قرمزپوش بودند.

بورس در هفته سوم اسفندماه ۹۹ چگونه خواهد بود؟

قاسم صادقی تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک گفت: متاسفانه همان گونه که ملاحظه می‌گردد در بازار اکنون نقدینگی و پول زیادی وجود ندارد و بازار به شدت تشنه ورود پول‌های جدید یا ورود پول‌های قدیمی که از بازار خارج شده است می‌باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط آخر سال به نظر می‌رسد که احتمال اینکه پول‌های زیادی وارد بازار شود بسیار کم است. صادقی ادامه داد: پیش بینی من این است که ورود پول‌های جدید یا پول‌های قدیمی پارک شده به بازار احتمالا به سال آینده موکول شود و بهار ۱۴۰۰ شاهد شرایط خوبی در بورس باشیم.

این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد که بخشی از ورود پول‌ها به بازار به بعد از فروردین ماه ۱۴۰۰ موکول شود. پیش بینی من این است که تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری بازار اوضاع بهتری داشته باشد و روند صعودی را در شاخص کل شاهد باشیم.

صادقی اظهار داشت: همچنین صندوق‌های درآمد ثابت باید خریدی را تا پایان سال ۹۹ داشته باشند و تصور من این است که این خرید‌ها در منفی‌های بازار رخ خواهد داد. همین رفتار موجب خواهد شد که شاخص کل رفتار هیجانی مثبت و یا شارپی را نداشته باشد.

وی افزود:  شاخص کل هم اکنون بر روی سطح یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد قرار دارد و به نظر می‌رسد که شاخص کل تا پایان سال در همین محدوده یک میلیون و ۱۳۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد در نوسان باشد.